Wraca moda na bursztyn

Kojarzony z "Cepelią", kiczowatymi pamiątkami z nadmorskich straganów, babcinym naszyjnikiem i ogólnie obciachowy bursztyn w ostatnim czasie przeżywa odkrywanie na nowo. Być może ma to związek ze znacznym wzrostem jego ceny, a może po prostu taka moda. W każdym razie, po wielu latach przerwy bursztynowa biżuteria powraca, tworzona według nowych wzorów, doskonale komponująca się z innymi, modnymi dziś, elementami ubioru.

Wyjątkowość bursztynu polega na jego różnorodności, mnóstwie odmian i barw stwarzających ogromne możliwości dla twórców. Dzisiejsi projektanci biżuterii pokazują nowe oblicze bursztynu - już nie standardowe sznury korali, ale niebanalne, oryginalne dodatki.

W wyrobach jubilerskich bursztyn zazwyczaj oprawia się w srebro, ostatnio coraz częściej także w złoto i platynę, dodając do niego diamenty, czy dekorując innymi kamieniami szlachetnymi. Twórcy biżuterii określanej jako artystyczna, czy autorska chętnie wykorzystują nietypowe bryłki bursztynu z korą i wżerami, dobierając do nich indywidualne oprawy i łącząc bursztyn z najróżniejszymi materiałami, jak różne metale, drewno, skóra, poroże, pióra - możliwości jest nieskończenie wiele. W efekcie powstają wyroby jedyne w swoim rodzaju, stanowiące oryginalne dodatki do stroju, nadające mu niepowtarzalny, indywidualny styl.

Przede wszystkim mówimy tu o modzie damskiej, ale trend dotyczy także panów. Już wiele lat temu znane były takie bursztynowe dodatki do męskiego stroju, jak ozdobne elementy lasek, spinki do mankietów, spinki i szpilki do krawatów. W latach 90-tych minionego wieku bursztyn z mody męskiej właściwie zniknął, ale obecnie powraca w nowych oryginalnych wzorach męskiej biżuterii.

Podsumowując - bursztyn znowu jest modny, ale nie jako tradycyjny naszyjnik z bursztynowych bryłek lecz jako kosztowny, designerski dodatek podkreślający styl i osobowość.